fbpx
Sinu ostukorv
0
Kokku 0.00 
Vaata ostukorvi

Kuidas koormat haagisele õigesti paigutada?

Sumedate suveilmadega on mõnus ette võtta saunaehitus, värskendada terrassi või niisama suvila kallal nokitseda. Ja loomulikult tuleb kogu see ehitusmaterjal kuidagi kohale vedada. Et aga tore algatus ei lõpeks õnnetuse ja rikutud tujuga, vaatame üle, kuidas koorem ohutult haagisele paigutada ja kinnitada.

Koorma paigutus on olulisem, kui arvata oskad.

Koorma laadimisel tuleb esmalt veenduda, et koorma mass ei ületaks haagise kandevõimet. Kui paar prügikotti või kuhi puuoksi üldjuhul probleeme ei tekita, siis suure tihedusega materjalid nagu tellised, liiv jms on isegi väikese ruumala juures äärmiselt rasked ning nendega on lihtne haagist üle koormata. Ülekoormus ohustab liiklusturvalisust ja kahjustab haagise kandekonstruktsiooni ning paljusid teisi komponente. Ülekoormatud haagis võib muutuda juhitamatuks.

Haagise kandevõime leiad nii: Kandevõime = Täismass – Tühimass

Näiteks kui haagise omakaal on 230 kg ja täismassiks on märgitud 750 kg, siis koorem ei tohi kaaluda rohkem kui 520 kg.

Kui haagisele on paigaldatud lisavarustus (näiteks plastkaas, kõrgendi, varuratas vms), siis tuleb ka nende mass arvestada koorma massile juurde.

Kui oled kindlaks teinud, et koorma raskus takistuseks ei ole, pööra järgmisena tähelepanu sellele, et koorem saaks haagisele paigutatud ja kinnitatud õigesti. Tänavapildis võib kohata ikka ja jälle näiteks haagisele paigutatud lauakoormaid, mis ulatuvad vahel liiga pikalt üle haagise tagumise serva. Haagise kasutajad ei adu sageli, kui suurt rolli koorma paigutus tegelikult mängib.

Paiguta koorma raskuskese haagise silla kohale või võimalikult selle lähedale. Mitme sillaga haagise puhul paiguta koorma raskuskese esimese ja tagumise silla vahele, keskele. Jälgi, et haakepeale langeks koormus vertikaalselt.

Kõige sagedamini juhtub õnnetusi pikkade esemete veol, kui näiteks lauad ja prussid on paigutatud umbes meetri jagu eesmisest äärest üle (tiisli peale) ja tagant jäävad need nii palju üle, kui juhtub. Sellise koorma puhul on haakepeale langev koormus negatiivne ja sõit võib lõppeda halvasti.

Koorma kinnitamine

Enne sõidu alustamist tuleb haagisele laetud koorem korralikult kinnitada, et vältida selle liikumist transpordi ajal. 

Liikuva koorma poolt tekitatav jõud pidurdamisel ja kiirendamisel on oluliselt suurem kui kinnitatud koorma puhul. Liikuv koorem võib muuta haagise ebastabiilseks või isegi purustada haagise ja tekitada eluohtliku olukorra liikluses.

Esemete veol kinnita need koormarihmadega haagise koormakinnitusaasade külge. Kinnitamiseks kasuta koorma massile vastava tugevusega koormarihmasid. Koormarihma tugevus on kirjas rihma andmesildil. Kasuta ainult loetava andmesildiga ning kahjustuste ja sõlmedeta rihmasid. Kinnitusrihmad peavad takistama kauba liikumist pidurdades, kiirendades ja ka külgsuunas mõjuva jõu korral. Haagise koormale mõjuvad sarnased jõud nagu inimesele autoistmel.

Lahtiste puistematerjalide (liiv, killustik, jms) puhul, mida rihmadega kinnitada ei saa, on soovitatav need katta koormakattega ja valida väiksem sõidukiirus, et ohtlikke olukordi ennetada.

Jaga: